Pilates Nedir?

Günümüzde oldukça popüler olan ve düzenli olarak sporu yapan kişilere başka yapılan sporların sağlayamayacağı birçok faydaya sahip tarihi çok öncelere dayanan bir egzersiz: pilates.

Aslında Birinci Dünya Savaşı dönemlerinde Alman Joseph Pilates tarafından keşfedilen pilates egzersizi, savaş sonrasında da geliştirilmiş ve yaygınlaşmıştır.

Birçok hastane ve rehabilitasyon merkezinde de kullanılan pilates, o dönemde birçok insanı salgın hastalıklardan, güçsüz ve çelimsizlikten ötürü zayıflıklardan ve savaş sonrası psikolojik travmalardan korumuştur.

Pilates’in Faydaları Nelerdir?

Mükemmel Kaslara Sahip Olun

Güçlü bir bedene, uzun ve yağsız bir görünüme sahip olmak istiyorsanız ve kaslarınızın şişmesini istemiyorsanız pilates egzersizi tercih etmeniz gereken spordur. Güçlü fakat görünmeyen kaslarla uzun ve fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Kaslarınızı Dengeleyin

Güçlendirilmesi çok önemli olan fakat standart bir egzersiz programıyla güçlenmeyen dengeleyici kaslar, pilates ile çalıştırılabilir ve güçlendirilebilir. Dengeleyici kasların güçlenmesi ile de kişinin her pozisyondaki dengesi artar.

Vücudunuzla Birlikte Zihninizi de Güçlendirin

Pilates eğersizi sadece vücut için gerekli olan ve sadece vücudunuzu geliştiren bir spor değildir. Zihninize de faydalı olan pilates gerginliği, stres ve depresyon gibi kötü enerji yoğunluğunu atmanıza yardımcı olur.

Vücut Çekirdeğini Güçlendirmenin Tek Yolu

Diğer egzersizlerin etkili olamadığı vücut çekirdeğinin gelişimi pilates egzersizi ile yapılmaktadır. Vücut çekirdeğinden kasıt ise abdominal bölge ve etrafındaki sırt kaslarıdır.

İleride Yaşayabileceğiniz Yaralanmalardan Korur

Düzenli pilates egzersizi yapan kişilerin daha dayanıklı olmasını sağlayarak gelecek zamanda yaşayabileceğiniz yaralanmalara karşı daha az riski olmanızı sağlamaktadır.